
Koncert symfoniczny - Niepodległa - Powstało w wolnej Polsce
Po powrocie z tournée z Japonii i Korei Orkiestra Filharmonii Narodowej z maestro Jackiem Kaspszykiem wystąpią z kolejnym koncertem w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości. Wykonają Toccatę z Suity symfonicznej op. 10 Bolesława Szabelskiego z 1936 roku utrzymaną w stylistyce barokowej, najczęściej wykonywany utwór z rzadko dziś prezentowanego dorobku tego kompozytora.
W pierwszej części usłyszymy także charyzmatyczną holenderską skrzypaczkę, Isabelle van Keulen, która poprowadzi solową partię w II Koncercie skrzypcowym Karola Szymanowskiego. Artystka niejednokrotnie podbiła serca słuchaczy podczas występów z największymi orkiestrami, m.in. Berliner Philharmoniker, Royal Concertgebouw Orchestra czy London Philharmonic Orchestra. Po przerwie zabrzmi Morze – jeden z najpopularniejszych utworów Claude’a Debussy’ego. W jednym z listów kompozytor pisał: „Pewnie Pan nie wie, że przewidziano dla mnie piękną karierę marynarza, i tylko zmienne koleje życia sprawiły, że porzuciłem ten zamiar. Ciągle jednak wszystko, co związane z morzem budzi we mnie najżywsze uczucia.” Zwieńczeniem koncertu będzie wykonanie IV Symfonia Witolda Lutosławskiego, również należącej do czołówki najczęściej wykonywanych utworów kompozytora. Dominuje w niej nastrój skupienia, intymności, miejscami melancholii, choć wiele tu także momentów dramatycznych i burzliwych.
27 stycznia zapraszamy do obejrzenia transmisji internetowej koncertu na www.filharmonia.pl.
Powstało w wolnej Polsce
Orkiestra Filharmonii Narodowej
Jacek Kaspszyk – dyrygent
Isabelle van Keulen – skrzypce
W programie:
Bolesław Szabelski – Toccata z Suity symfonicznej op. 10
Karol Szymanowski – II Koncert skrzypcowy op. 61
Claude Debussy – Morze
Witold Lutosławski – IV Symfonia
Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021
Piątek, 26 stycznia 2018, godz. 19:30
Sobota, 27 stycznia 2018, godz. 18:00
Sala Koncertowa