
Drugi singiel zwiastujący debiutancki album Gutka już w streamingu i z teledyskiem!
fot. M. Mraczak
Z przyjemnością prezentujemy drugi singiel z nadchodzącej debiutanckiej płyty Gutka. Piosenka „Król złoty” jest już w serwisach streamingowych, dostępny jest też teledysk.
Piotr Gutek Gutkowski jest w połowie pierwszej samodzielnej trasy koncertowej obejmującej 26 koncertów. Kilka koncertów wyprzedało się w przedsprzedaży, na większości innych, które się do tej pory odbyły, sale są wypełnione. Co zaskakujące fani znają i śpiewają z wokalistą większość piosenek, w tym pierwszego singla z płyty, utwór „Co Noc”, który właśnie osiąga 600 tysięcy wyświetleń na youtube (od premiery w połowie lipca).
Jedną z najcieplej przyjmowanych na koncertach piosenek jest „Król złoty”, co zachęciło nas do zaprezentowania jej jako drugiego singla.
Do stworzenia obrazka w konwencji „lyric video” zaprosiliśmy Macieja Mraczka, któremu pomagał Piotr Kopernok - operator kamery. Maciej wywiązał się z tego zadania znakomicie, więc zaproponowaliśmy mu przygotowanie oprawy graficznej albumu, który ukaże się w pierwszym kwartale 2018 roku i zrobienie nam sesji fotograficznej (której owoc prezentujemy).
Gościł na ponad 80 płytach, ale obecnie pracuje nad swoją pierwszą. Pierwszą w roli autora, kompozytora i lidera. Przez wiele lat jego charakterystyczny głos i melodyjny śpiew kojarzył się z Indios Bravos, jak również dodawał smaku hip-hopowym hymnom przełomu wieków. „Ja to Ja” Paktofoniki, „Rapowe Ziarno” Abradaba czy „To Dla Moich Ludzi” Vienia i Pelego - to przykłady pierwsze z brzegu. Chociaż Gutek został przypisany do reggae i hip hopu to wgłębiając się w gąszcz jego muzycznych kolaboracji, na tych kilkudziesięciu płytach znajdziemy całe spektrum muzycznych gatunków. Do współpracy zapraszany był m.in. przez Marię Sadowską i Roberta Brylewskiego, Kamila Bednarka i Darka Malejonka, Pidżamę Porno i Strachy Na Lachy, FarbenLehre, Happysad czy hardrockową grupę Maqama oraz wielu innych.
Nie odcinając się od swoich korzeni Gutek próbuje znaleźć własną formę muzyczną – czasem wywodzącą się od pulsacji reggae, czasem bazującą na swingu rhythm-and-bluesa. Kompozycje na płytę powstawały na gitarze akustycznej, ale wpływ na ich ostateczny kształt mieli również młodzi i zdolni muzycy zaproszeni przez wokalistę do składu zespołu. Dwaj z nich, bracia Dawid i Tomek Mańkowscy, współtworzyli wcześniej formacje Druga Strona Lustra i Roots Rockets, natomiast Janek Koźliński będący studentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach udzielał się w Organic Noises, Riffertone czy Improband.
Płyta Gutka jest realizowana w IGS Studio przez Igora Sobczyka, z którym Gutek debiutował na scenie.