


Interkom na MAX-a - hiszpańska firma AEQ na ISE 2025
Rozwój technologii i wzrost stopnia skomplikowania różnorodnych systemów scenicznych niekoniecznie musi się odbijać na zwiększaniu liczby ludzi niezbędnych do ich obsługi, co jednak nie zmienia faktu, że potrzeba niezawodnej komunikacji pomiędzy nimi i „centrum zarządzania” wcale nie ulega zmniejszeniu. Wręcz przeciwnie. Z roku na rok jesteśmy bowiem świadkami, jak rozmaite imprezy typu festiwale przybierają na rozmachu. Wiąże się to nie tylko z tłokiem w przestrzeni radiowej, ale i skalą przestrzeni, na jakiej muszą operować technicy.
Choć na rynku systemów interkomowych mamy paru niekwestionowanych liderów, warto zwracać uwagę też na tych mniej rozreklamowanych producentów. Jednym z przykładów niech będzie hiszpańska firma AEQ, której stoisko na targach ISE 2025 odwiedziliśmy z kamerą, a tam zostaliśmy zapoznani z nowym terminalem interkomowym Xplorer MAX.
O ile wcześniejsze panele Xplorer komunikowały się z „bazą” przy użyciu standardowego wi-fi, o tyle Max korzysta – jakkolwiek pracując w podobnym paśmie 5 GHz - z technologii WM-DEC (Wireless Multimedia – Docsis Enhanced Communication). Zapewnia ona skuteczne szyfrowanie transmisji, a w związku z tym, że pracuje na innych kanałach, niż typowe urządzenia wi-fi, może operować z większą mocą sygnału radiowego, co z kolei przekłada się nie tylko na stabilność, ale i zasięg komunikacji.
Xplorer MAX gwarantuje zgodność z wymaganiami QoS (jakość usług), ochronę przed zakłóceniami oraz zasięg do 600 metrów w otwartej przestrzeni, i to przy użyciu pojedynczej anteny. W ten sposób zminimalizowana zostaje potrzeba stosowania wielu punktów dostępowych, dzięki czemu system jest łatwy w instalacji i idealnie nadaje się do budowy zarówno dużych instalacji stałych, np. na obiektach sportowych czy w teatrach, jak i tymczasowych, nawet takich tworzonych ad hoc. Każdy punkt dostępowy może bowiem zarządzać dziesiątkami terminali jednocześnie.
Xplorer MAX łączy funkcjonalność z ergonomią. Ma formę kompaktowego i solidnego beltpacka z intuicyjnym interfejsem, wyposażonym w 4 programowalne przyciski, dwa enkodery oraz wielofunkcyjny wyświetlacz graficzny LED. Jest kompatybilny z systemami AEQ Conexia, Crossnet, matrycą TH5000, a także systemem bezmatrycowym Xpeak - który również był prezentowany w Barcelonie – obsługując komunikację opartą na protokołach HD VoIP i KROMA VoIP.
O najnowszej ofercie AEQ opowiedział nam Tomek Lulkiewicz z firmy Tommex, która dystrybuuje w Polsce produkty tej marki. Tam też uzyskacie wszelkie informacje i odpowiedzi na pytania, które – być może – Wam się nasunęły.