


ISE'25: Świat nowoczesnej konferencji wg Sennheiser - Panel sufitowy TCC M CT oraz video bary
Marka Sennheiser kojarzy nam się głównie z najwyższej jakości mikrofonami studyjnymi i estradowymi, systemami bezprzewodowymi, a także wyrafinowanymi słuchawkami. I to przede wszystkim tego typu produkty firma oferowała przez długie, długie dekady. W pewnym momencie jej kierownictwo uznało jednak, że czas postawić krok na nowym terytorium. Tym terytorium są systemy konferencyjne. W ten właśnie sposób narodziła się rodzina TeamConnect Family, który Sennheiser systematycznie rozwija i rozbudowuje, prezentując jego możliwości m.in. na targach ISE w Barcelonie.
Mikrofon sufitowy Sennheiser TCC M CT
Firma Sennheiser zaprezentowała całą rodzinę urządzeń telekonferencyjnych TeamConnect. Jako nowość, wystąpił mikrofon sufitowy, czy też raczej matryca mikrofonowa, TeamConnect Ceiling Medium (TCC M), ale w wersji Tile, czyli TCC M CT. Różni się ona od podstawowego wariantu (opisaliśmy go tutaj) tym, że przystosowana została do montażu w miejscu „kafelka” na kratownicy sufitu podwieszanego. Całość ma kształt kwadratu o boku o długości 60 centymetrów lub, w przypadku wersji amerykańskiej, 2 stóp.
Na pokładzie TCC M CT pracuje piętnaście elektretowych kapsuł pojemnościowych, co pozwala na bardzo precyzyjne ukierunkowanie obszaru, z którego zbierany jest dźwięk. Owa funkcjonalność „namierzania” osoby, która w danym momencie zabiera głos, pozwala sprząc matrycę z systemem wideo, np. firmowym wideobarem, o czym za moment, który – bazując na rozwiązaniach AI - odpowiednio wykadruje transmitowany obraz.
Matryce i mikrofony sufitowe TeamConnect mogą być łączone kaskadowo w większe łańcuchy, dzięki czemu możliwe jest omikrofonowanie nawet dużych sal i pomieszczeń. To sprawia, że urządzenia te cieszą się dużym zainteresowaniem rynku.
Videobary Sennheiser Bar S i Bar M
Oczywiście, skoro mowa o rodzinie TeamConnect, na stoisku nie mogło zabraknąć videobarów. Oferta Sennheisera zawiera dwa modele tego typu urządzeń – mały Bar S i średni Bar M. Takie nazewnictwo sugeruje, że dostępny powinien być też model duży, ale takowego nie znajduję. Tak czy owak, o tych istniejących pisaliśmy tutaj. Oba wideobary wyposażone są – jako jedyne na rynku, co podkreśla Grzegorz Fotek, prezes firmy Aplauz Audio, czyli dystrybutora marki Sennheiser w Polsce – w port Dante, poprzez który mogą odbierać kontent audio ze zdalnych źródeł, np. z mikrofonu sufitowego czy ręcznego.
Co więcej, port USB umożliwia podłączenie dodatkowej kamery wideo. Na tym jednak funkcjonalność wideobarów się nie kończy. Mają one bowiem „umiejętność” bezprzewodowego odbierania obrazu i dźwięku wprost z laptopów. Jest to szczególnie wygodne w przypadku spotkań, których uczestnicy mają do pokazania własne prezentacje.
Zainteresowanych produktami Sennheiser TeamConnect Family zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z dystrybutorem. Jak pisałem, jest nim firma Aplauz Audio z podwarszawskich Łomianek.