


SSL Alpha 8 - gdy zabraknie wejść i wyjść w interfejsie
Nie istnieje chyba taki interfejs audio, który miałby tyle wejść i wyjść, że nie dałoby się ich wszystkich wykorzystać, a i tak byłoby za mało. Interfejs Solid State Logic SSL 18 nie jest tu wyjątkiem. Oczywiście można dokupić drugi taki sam, ale po co, skoro można posłużyć się expanderem, czyli modułem wejściowo-wyjściowym, dostarczającym dodatkowych wlotów i wylotów. I taki expander, Alpha 8, znalazł się właśnie w ofercie producenta.
Alpha 8 daje nam do dyspozycji po osiem symetrycznych wejść i wyjść (typu DC-Coupled) analogowych, zaś z „podstawowym” interfejsem komunikować się on może poprzez port ADAT (2 sztuki) bądź S/PDIF (1 sztuka), za pośrednictwem którego transmitowanych może być 10 kolejnych kanałów. Jednak to nie jedyna możliwość konfiguracyjna. Otóż dzięki portowi USB-C da się go sprząc z komputerem, komutując wszystkie wloty i wyloty, zarówno analogowe, jak i cyfrowe, do i z oprogramowania DAW. W rezultacie Alpha 8 sam w sobie może służyć jako interfejs 18/18. Co więcej, z racji konstrukcji wyjścia analogowe mogą transmitować sygnały CV sterujące pracą np. syntezatorów modularnych.
Pokładowe przetworniki analogowo-cyfrowe i cyfrowo-analogowe to rozwiązania najwyższej klasy. Próbkowanie przebiega z częstotliwością do 192 kiloherców i w 32-bitowej rozdzielczości.
Poziom operacyjny poszczególnych wejść i wyjść analogowych można ustawić na wartość +9, +18, +20 lub +24 dBu, co pozwala uzyskać optymalne dopasowanie i nienaganną współpracę ze sprzętem zewnętrznym, takim jak różnego rodzaju procesory, syntezatory, analogowe miksery, moduły serii 500 czy też kontrolery monitorów. Jeśli zaś chodzi o kwestię synchronizacji i taktowania, to expander Alpha 8 uzbrojony został w wejście i wyjście Word Clock, które – podobnie jak porty ADAT i S/PDIF – dają gwarancję bezproblemowej integracji ze środowiskiem studyjnym. Wysokoprądowe wyjście słuchawkowe na przednim panelu poradzi sobie z najbardziej opornymi słuchawkami.
Ceny expandera Alpha 8 nie znam, ale jeśli zainteresowaliście się tym urządzeniem – a na pewno warto, bo jego zakup oznacza też wejście w posiadanie konkretnej paczki software’u - to wszelkich informacji na jego temat z pewnością udzielą Wam specjaliści zatrudnieni w firmie Commercial Audio, która jest dystrybutorem Solid State Logic w Polsce.