


Robe na Prolight+Sound 2025 jak zwykle "z wypasem" i nowościami
Jak co roku odwiedzający stoisko firmy Robe na targach Prolight+Sound we Frankfurcie na nudę narzekać nie mogli. Nie dość, że wiele działo się zarówno na stoisku, jak i na dwóch obszarach demonstracyjnych, to jeszcze - jak zwykle - można było zapoznać się z nowościami czeskiego producenta, w tym "wypalającym oczy" WTF! (naprawdę tak nazywa się to nowe urządzenia, cokolwiek sobie teraz pomyśleliście) - strobo/wash z ruchomą głowicą i efektami oraz iESPRiTE LTL, mniejszą ale równie "mocarną" wersją LTX-a.
Zanim przejdziemy do nowości słów kilka o wydarzeniu na stoisku Robe, które towarzyszyło wystawie. Mowa o 10-minutowym show o nazwie "The Fifth Dimension", czyli "Piąty wymiar", a które było pretekstem do zaprezentowania możliwości różnorakich urządzeń Robe w pełnej krasie.
Zapierająca dech w piersiach scenografia – obejmująca oświetlenie, inscenizację, wideo i ścieżkę dźwiękową – została opracowana i zrealizowana przez wewnętrzny zespół kreatywny Robe’a pod przewodnictwem Nathana Wana i Andy’ego Webba. Wykorzystano w niej ponad 360 najnowszych ruchomych świateł i opraw LED Robe’a, aby oświetlić wyczyny antygrawitacyjne akrobaty Oskara Skrypko oraz dwóch tancerzy.
Główny pokaz poruszał się pomiędzy 5 dekadami muzyki, obejmując wiele gatunków w wizualnej ekstrawagancji, dopełnionej porywającą choreografią Jaye'a Marshalla. Historia opowiada o Oskarze, który został oddzielony od reszty grupy i pojawia się za pośrednictwem portalu, w którym został uwięziony w latach 80. XX wieku – co stanowi nawiązanie do epickiego filmu science fiction Spielberga E.T. Każda partia świateł została zaprojektowana tak, aby pokazać możliwości różnych produktów oświetleniowych, jednocześnie umiejętnie została wkomponowana w narrację pokazu.
Robe WTF!
Przejdźmy jednak do nowości, a tutaj na pierwszy plan wysuwa się urządzenie o "kontrowersyjnej" nazwie WTF!. Prawdopodobnie jest to zabieg celowy, choć oficjalnie skrót ten bierze się od słów "Wash Twist Flash" - fakt faktem, że jest to urządzenie z tyloma funkcjami, że trudno go przypisać do jednej konkretnej kategorii. Stąd też, odkrywając sukcesywnie jego możliwości, na usta ciśnie się owo sakramentalne "WTF".
Ale do rzeczy. WTF! to "turbodoładowany" efekt strobo, wash i blinder w jednym, z możliwością skierowane jego wiązki w dowolne miejsce na scenie lub w stronę publiczności, do tego stworzone do pracy w każdych warunkach. Grubo!
Wyposażony w 72 białe diody LED o mocy 20 W, obsługujących funkcje strobo, 116 diod LED WarmWhite o mocy 10 W i 88 diod LED Amber o mocy 5 W dla uzyskania funkcji blindera, a także 16 wielochipowych diod LED RGBW o mocy 60 W (wash). Sterowanie efektem strobo pozwala na ustawienie czasu trwania błysku od 13 do 860 ms ze zmienną częstotliwością od 0,3 do 30 Hz, co zapewnia precyzyjną kontrolę nad każdym błyskiem i serią błysków światła.
Dzięki dwum niezależnym standardowym zoomom 13 - 95° dla stref RGBW, lampa WTF! oferuje pierwszą dostępną liniową kontrolę zoomu stroboskopowego! Otwierając nowe perspektywy dla projektantów oświetlenia, rewolucyjny liniowy zoom Hyper-Z™ o zasięgu od 98 x 14° do 125 x 97° zapewnia szybką, liniową wszechstronność, która dotychczas nie była możliwa. Wbudowane makra efektów stroboskopowych, w tym błyski o narastającej/słabnącej intensywności, losowe, pojedyncze i sekwencyjne, usprawniają programowanie i pozwalają na szybką kreatywność operatora.
WTF! zapewnia indywidualną kontrolę strefową dla 12 białych świateł stroboskopowych i 16 pikseli RGBW, oferując zmienną kontrolę prędkości i nieograniczone kombinacje przy użyciu kompleksowego zestawu protokołów sterowania. Zaawansowane funkcje obejmują wbudowaną bibliotekę kolorów DataSwatch™; zmienną temperaturę barwową (CCT) 2700K–10000K dla stref RGBW; Zakres CCT od 1800K do 3200K z emulacją żarówki wolframowej o mocy od 750W do 2500W, który generuje najbardziej intensywne efekty blindera, jakie są możliwe; 18-bitowy liniowy dimmer; Oprogramowanie Cpulse™ do usuwania migotania, zapewniające efekty na poziomie profesjonalnym.
Jako część serii iSERIES, stworzonej z myślą o pracy w każdym środowisku, WTF! o stopniu ochrony IP65 wykorzystuje opatentowany przez Robe system aktywnej ochrony RAINS™ i technologię czuwania POLAR+, gwarantując maksymalną wydajność nawet w ekstremalnych temperaturach do -50°C, a wszystko to w obudowie o wadze 30 kg.
Robe iESPRiTE LTL
Ta inspirowana wielokrotnie nagradzanym modelem iFORTE® LTX lampa dostępna jest w dwóch wersjach - WB, czyli WashBeam oraz FS, czyli FollowSpot. Dzięki wyjątkowemu współczynnikowi kształtu, dużej wydajności, precyzji optycznej z soczewką przednią 200 mm i bogatemu zestawowi funkcji oprawa ta zapewnia wysoką wydajność, bez zajmowania nadmiernej przestrzeni lub przeciążania kratownicy, ważąc zaledwie 37 kg.
iESPRITE® LTL WB jest dostępny z opatentowanymi, zgodnymi z normą IP65 białymi diodami LED iSE-TE™ o mocy 750 W. Można wybrać między silnikiem XP (High Performance) o temperaturze barwowej 6700 K, mocą wyjściową oprawy 35 000 lm dającą imponujące 250 000 lx w odległości 5 m i współczynnikiem oddawania barw CRI 70 lub silnikiem HCF (High Color Fidelity), oferującym temperaturę barwową 6000 K, strumień świetlny 22 750 lm, natężenie oświetlenia 140 000 lx w odległości 5 m i wyjątkowy współczynnik oddawania barw CRI wynoszący 96, co pozwala na doskonałe oddawanie barw.
iESPRITE® LTL FS FollowSpot jest wyposażony w kamerę cyfrową Full HD zamontowaną na głowie, z ochroną obiektywu parCoat™ gwarantującą wyraźny obraz w niesprzyjających warunkach pogodowych. Kamera o klasie ochrony IP65 oferuje 32-krotny zoom optyczny i 32-krotny zoom cyfrowy i może pracować przy poziomie oświetlenia od 0,05 luksa. W połączeniu z technologią EMS™ (Electronic Motion Stabilizer) umożliwiającą natychmiastowe zatrzymanie i eliminację histerezy, jest to idealny partner dla RoboSpot™ o średnim i dużym zasięgu. Podobnie jak w wersji WB mamy wybór pomiędzy silnikiem XP i HCF, oferującymi takie same parametry jak w WB.
Innowacyjna konstrukcja optyczna w obu modelach zapewnia niezwykłą wszechstronność. Standardowy tryb zakresu optycznego zapewnia zoom od 3° do 57°, natomiast zwężenie przysłony pozwala na pokrycie w zakresie od 2° do 57°. Tryb Long Throw, wykorzystujący opatentowaną technologię xR7™, zapewnia niezwykle wąską wiązkę światła o kącie padania od 0,7 do 2°, bez utraty intensywności, co zwykle ma miejsce przy aktywacji przysłony IRIS na dużych odległościach.
System mieszania barw CMY, w połączeniu z dwiema tarczami kolorów i zmiennym zakresem CTO od 3000 do 6700 K, zapewnia płynne przejścia od intensywnych, nasyconych barw do delikatnych pasteli. Opatentowana technologia ChromaTint™ kontroli zawartości zieleni umożliwia szybką regulację w środowiskach nadawczych.